امنیت – آیا با آنتی‌ویروس امنیت ما تأمین می‌شه؟

چند روزی هست خبر اینکه آنتی‌ویروس کسپراسکای برای دولت روسیه جاسوسی می‌کرده منتشر شده، که باعث می‌شه به این فکر کنیم که آیا واقعا ما با آنتی‌ویروس امنیت داریم؟

لوگوی کسپراسکای تولیدکننده نرم‌افزار امنیت

قبل از این مسائل من همیشه به شخصه برام این سوال وجود داشته، که چطور میشه که ما (من که نه) میایم به یه نرم‌افزار انحصاری، دسترسی در این حد میدیم تو سیستممون، که کل سیستم رو زیر نظر بگیره و اختیارات نامحدود هم داشته باشه؟ که از ما در برابر ویروس‌ها(یی که اکثرا خودشون تولید می‌کنن تا شما مجبور باشید آپدیت کنید و ورژنای جدید رو بگیرید تا در برابر ویروسا ایمن باشید) محافظت کنن؟ چی می‌شه اگه خود این نرم‌افزار جاسوس باشه؟

بگذریم از این که تازه اگه جاسوس نباشه هم شما احتمالا یا کرک کردیش! یا کرک شده خریدی و بهت گفتن اصلیه (آنتی‌ویروس ۲۰ هزار تومن؟ 🙂 ) که اون کرک رو یه هکر محترم یا نامحترم نوشته البته :))

 

وقتی با افرادی که به نرم‌افزارهای شرکت‌های انحصاری وابسته هستن صحبت می‌کنی درباره امنیت، همیشه یه جواب بهت می‌دن، اینکه:

یعنی این شرکت به این معروفی، به این عظمت، میاد اعتبار خودش رو ببره زیر سوال و اطلاعات من رو بدزده؟

که خب با توجه به قضایای اخیر فکر نمی‌کنم نیاز به توضیح باشه که، بله، برای پول، شرکت‌های انحصاری هر کاری می‌کنن.

 

اما ما برای امنیت چه کار کنیم؟

جواب اینه که از نرم‌افزارایی استفاده کنیم که مطمئن هستن، همگان می‌تونن ببینن توشون چه خبره، و این یعنی از نرم‌افزارهای آزاد یا از نرم‌افزارهای متن‌باز استفاده کنیم.

برای سیستم‌عامل از چیزی استفاده کنیم که اصولی نوشته شده تا حتی نیاز به آنتی‌ویروس نداشته باشه، مثل لینوکس! چون اونقدر تعداد ویروس‌ها کمه، و اونقدر جامعه کاربری فعاله، که مشکلات امنیتی در چند ساعت رفع می‌شن، و در واقع فرصتی برای آدمای خبیث باقی نمی‌مونه تا از مشکلات امنیتی استفاده کنن.

 

اما اگه هم نیاز داریم روی سیستم آنتی‌ویروس داشته باشیم، من پیشنهادم آنتی‌ویروس‌های متن‌بازی مثل ClamAV هستن.

2 دیدگاه در “امنیت – آیا با آنتی‌ویروس امنیت ما تأمین می‌شه؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *